این روزا بحث چک محل کار خیلی جدی شده. البته همیشه جدی بوده. اما حالا جدی تر شده. آذر ماه سال قبل یکی از دوستانم سر همین چک محل کار، پرونده اش ریفیوز شد. آخرای اسفند ٨۶ چک محل کار شد و نه ماه بعد یعنی آذر ماه ٨٧ پرونده اش رد شد.

از همون روزای اول که پروژه مهاجرت من شروع شد این موضوع فکرم رو مشغول کرده. چون ظاهراً افرادی که واسه چک محل کار میان زیاد نرمال نیستن. اگه هدف اینه که ببینن طرف اینکاره هست یا نه روش های زیادی واسه اثباتش هست، اما نمی دونم چرا اینطوری چک محل کار رو انجام می دن.

ماجرای چک محل کار دوستم هم این بود که در اصل دوستم اونجا کار نمی کرد.  یعنی  بنا به دلایلی نمی تونست سابقه کار واقعی اش رو ارائه بده. به همین دلیل از یه شرکت دیگه سابقه کار گرفت. تا اینجای کار مشکلی نبود. تا اینکه آخرای اسفند ٨۶ از سفارت واسه چک محل کار میان. خودش هم اون روز اونجا نبود. چون چند ماهی می شد که به خاطر چک محل کار بعضی روزا می رفت اونجا. دو نفر بودن و با توجه به نشونی ها یکیشون احتمالاً همون خانم خاچاطوریان معروف بود.عینک

متاسفانه اولین سوال این بود که فلانی اینجا کار می کنه؟ مدیر شرکت هم که یادش رفته بود ممکنه از سفارت باشن، می گه نه فلانی تو شرکت ... کار می کنه، نه اینجا. بعد اون دو نفر خودشون رو معرفی می کنن و تازه طرف دوزاریش میفته که عجب سوتی ای داده. همکارش یه جوری خودش رو می ندازه وسط و سعی می کنه اوضاع رو درست کنه. اما فکر می کنم سوال اول تاثیر منفی اش رو گذاشت و بقیه ماجرا تحت شعاع همین موضوع بود. بعدش مسئول تحقیق می پرسه که پس این آقا کو؟ جواب می گیره که واسه یه کار اداری رفته بیرون. می پرسه بیمه هست‌ که همکار دوستم می گه نه چون پاره وقت کار می کنه و اصولاً اینجا کسی رو بیمه نمی کنن. وسط ماجرا مدیر شرکت می ذاره می ره بیرون. بالاخره این سوال جواب ها حدوداً ١۵ دقیقه ادامه پیدا می کنه. آخرای تحقیق هم می خواد که قرارداد این آقا رو بیارین که وقتی همکار دوستم پا می شه بیاره مسئول تحقیق می گه نمی خواد لازم نیست. یه نکته دیگه هم اینکه در حین تحقیق یکی سوال می کرد و اون یکی یه چیزایی رو یادداشت می کرد و یه چیزایی رو تیک می زد. خلاصه این تحقیق و تفحص تموم می شه و ما همه فکر کردیم که اگرچه اولش بد بود ولی آخرش خوب بود و طرف حتی از دیدن قرارداد منصرف شد. عجب خیال خامی داشتیم.خواب یه نکته مهم دیگه که لازمه بهش توجه کنین اینه که اون دو نفر در واقع واسه سه نفر اومده بودن تحقیق که دو نفرشون دوستم و خانومش بود و نفر سوم یه خانوم دیگه که اصلاً یه کیس آفیسر دیگه داشت و تو یه تاریخ دیگه لاج کرده بود و اون خانم هر پرونده اش ریفیوز شد.

یکی دو ماه که گذشت دیدیم خبری نشد. کم کم نگرانی های دوستم شروع شد. تا اینکه آذر پارسال یه ایمیل دستش میاد که شما به دلیل ارائه سابقه کار جعلی رد شدید. ضمناً نوشته بودن که شما در محل کار حضور نداشتید و کسانی هم که تو محل کار بودن نتونستن مدارکی مبنی بر کار شما ارائه بدن. تعجب درصورتیکه هر مدرکی خواستن براشون آوردن. ظاهراً کسایی که واسه تحقیق میان زیادی موضوع رو جدی گرفتن. منظورم این نیست که دروغ گفتن و ارائه سابقه کار جعلی خوبه. اما باید این رو در نظر گرفت که همه ما به دلایل مختلف تصمیم به این کار گرفتیم. من از بهمن ١٣٨۴ این موضوع فکر هر روزه منه و واسه تمامی دوستان کم و بیش همینطوره و اینکه به دلایل واهی و مسخره نشه به این هدف رسید خیلی ناراحت کننده است.

این روزا اوضاع بدتر شده. واسه چک محل کار عکس شخص رو به مغازه های اطراف نشون می دن، انگار که می خوان یه کلاه بردار رو دستگیر کنن و بعد وقتی هیچ دلیلی واسه رد کردن پیدا نمی کنن می گن دروغ گفتی و طرف رو رد می کنن. یا اینکه آخر وقت چهارشنبه زنگ می زنن و می گن تا ٢٠ دقیقه دیگه فلان مدرک رو فکس کن و قتی طرف این کار رو بعد از تعطیلات آخر هفته انجام می ده می گن چون تاخیر داشتی پرونده شما رد شده. واقعاً این موضوع داره خیلی مسخره می شه. امیدوارم اوضاع بهتر بشه و این مرحله مهم به بهترین شکل انجام بشه و مشکلی واسه دوستان پیش نیاد. این ماجرا رو هم به این دلیل نوشتم تا شاید به دوستان در مورد چک محل کار کمک کنه. امیدوارم بزودی خبرای خوبی بشنویم.