چک محل کار

این روزا بحث چک محل کار خیلی جدی شده. البته همیشه جدی بوده. اما حالا جدی تر شده. آذر ماه سال قبل یکی از دوستانم سر همین چک محل کار، پرونده اش ریفیوز شد. آخرای اسفند ٨۶ چک محل کار شد و نه ماه بعد یعنی آذر ماه ٨٧ پرونده اش رد شد.

از همون روزای اول که پروژه مهاجرت من شروع شد این موضوع فکرم رو مشغول کرده. چون ظاهراً افرادی که واسه چک محل کار میان زیاد نرمال نیستن. اگه هدف اینه که ببینن طرف اینکاره هست یا نه روش های زیادی واسه اثباتش هست، اما نمی دونم چرا اینطوری چک محل کار رو انجام می دن.

ماجرای چک محل کار دوستم هم این بود که در اصل دوستم اونجا کار نمی کرد.  یعنی  بنا به دلایلی نمی تونست سابقه کار واقعی اش رو ارائه بده. به همین دلیل از یه شرکت دیگه سابقه کار گرفت. تا اینجای کار مشکلی نبود. تا اینکه آخرای اسفند ٨۶ از سفارت واسه چک محل کار میان. خودش هم اون روز اونجا نبود. چون چند ماهی می شد که به خاطر چک محل کار بعضی روزا می رفت اونجا. دو نفر بودن و با توجه به نشونی ها یکیشون احتمالاً همون خانم خاچاطوریان معروف بود.عینک

متاسفانه اولین سوال این بود که فلانی اینجا کار می کنه؟ مدیر شرکت هم که یادش رفته بود ممکنه از سفارت باشن، می گه نه فلانی تو شرکت ... کار می کنه، نه اینجا. بعد اون دو نفر خودشون رو معرفی می کنن و تازه طرف دوزاریش میفته که عجب سوتی ای داده. همکارش یه جوری خودش رو می ندازه وسط و سعی می کنه اوضاع رو درست کنه. اما فکر می کنم سوال اول تاثیر منفی اش رو گذاشت و بقیه ماجرا تحت شعاع همین موضوع بود. بعدش مسئول تحقیق می پرسه که پس این آقا کو؟ جواب می گیره که واسه یه کار اداری رفته بیرون. می پرسه بیمه هست‌ که همکار دوستم می گه نه چون پاره وقت کار می کنه و اصولاً اینجا کسی رو بیمه نمی کنن. وسط ماجرا مدیر شرکت می ذاره می ره بیرون. بالاخره این سوال جواب ها حدوداً ١۵ دقیقه ادامه پیدا می کنه. آخرای تحقیق هم می خواد که قرارداد این آقا رو بیارین که وقتی همکار دوستم پا می شه بیاره مسئول تحقیق می گه نمی خواد لازم نیست. یه نکته دیگه هم اینکه در حین تحقیق یکی سوال می کرد و اون یکی یه چیزایی رو یادداشت می کرد و یه چیزایی رو تیک می زد. خلاصه این تحقیق و تفحص تموم می شه و ما همه فکر کردیم که اگرچه اولش بد بود ولی آخرش خوب بود و طرف حتی از دیدن قرارداد منصرف شد. عجب خیال خامی داشتیم.خواب یه نکته مهم دیگه که لازمه بهش توجه کنین اینه که اون دو نفر در واقع واسه سه نفر اومده بودن تحقیق که دو نفرشون دوستم و خانومش بود و نفر سوم یه خانوم دیگه که اصلاً یه کیس آفیسر دیگه داشت و تو یه تاریخ دیگه لاج کرده بود و اون خانم هر پرونده اش ریفیوز شد.

یکی دو ماه که گذشت دیدیم خبری نشد. کم کم نگرانی های دوستم شروع شد. تا اینکه آذر پارسال یه ایمیل دستش میاد که شما به دلیل ارائه سابقه کار جعلی رد شدید. ضمناً نوشته بودن که شما در محل کار حضور نداشتید و کسانی هم که تو محل کار بودن نتونستن مدارکی مبنی بر کار شما ارائه بدن. تعجب درصورتیکه هر مدرکی خواستن براشون آوردن. ظاهراً کسایی که واسه تحقیق میان زیادی موضوع رو جدی گرفتن. منظورم این نیست که دروغ گفتن و ارائه سابقه کار جعلی خوبه. اما باید این رو در نظر گرفت که همه ما به دلایل مختلف تصمیم به این کار گرفتیم. من از بهمن ١٣٨۴ این موضوع فکر هر روزه منه و واسه تمامی دوستان کم و بیش همینطوره و اینکه به دلایل واهی و مسخره نشه به این هدف رسید خیلی ناراحت کننده است.

این روزا اوضاع بدتر شده. واسه چک محل کار عکس شخص رو به مغازه های اطراف نشون می دن، انگار که می خوان یه کلاه بردار رو دستگیر کنن و بعد وقتی هیچ دلیلی واسه رد کردن پیدا نمی کنن می گن دروغ گفتی و طرف رو رد می کنن. یا اینکه آخر وقت چهارشنبه زنگ می زنن و می گن تا ٢٠ دقیقه دیگه فلان مدرک رو فکس کن و قتی طرف این کار رو بعد از تعطیلات آخر هفته انجام می ده می گن چون تاخیر داشتی پرونده شما رد شده. واقعاً این موضوع داره خیلی مسخره می شه. امیدوارم اوضاع بهتر بشه و این مرحله مهم به بهترین شکل انجام بشه و مشکلی واسه دوستان پیش نیاد. این ماجرا رو هم به این دلیل نوشتم تا شاید به دوستان در مورد چک محل کار کمک کنه. امیدوارم بزودی خبرای خوبی بشنویم.

/ 10 نظر / 158 بازدید
سحرناز

من سابقه کارم جعلی نیست.جای دولتی هم کار میکنم و تمام وقت. همیشه هم حضور دارم.ولی واقعیتش از همکارام میترسم.خیلی بدجنس هستن.سعی کردم با همه خوب باشم ولی اصلا به این چیزها ربطی نداره شاید از حسادت حرفی بزنن.خدا خودش کمک کنه به هممون.

احسان

اول از همه رسيدن بخير كجايي بابا مشتاق ديدار دوم از دوري شما نااميد شديم و اين رو نوشتيم سوم ديگه آدم داره خسته ميشه هر روز سخت تر و سخت تر آخه تا كي گناه ما چيه ايران دنيا اومديم [عصبانی]

کوروش کبیر

سلام این خانم خاچاطوریان چه شکلیه؟ جوونه یا مسن؟ ....

مریم

من هم جای دولتی کار می کنم و تمام وقت یک خورده نگرانم البته مدیرکل خیلی با من خوبه ولی باز نگرانم از بابت همکاران، بالاخره آدم نمی تونه بهمین راحتی دیگران رو بشناسه و مطمئن باشه چی میگن بعلاوه نمی خوام تا آخرین لحظه که کارم درست شه کسی تو محل کارم خبر داشته باشه...

امام

[لبخند]سلام والا اول ببینید متاسفانه هموطنان ما چه کارهایی که انجام نداده اند تا وضع به اینجا رسیده! که سریع می زنند شما سابقه کار جعلی اراده کرده اید! (جسارت به دوست شما نباشه، قبلی ها را عرض می کنم) و نتیجه اش این شده که حساسیت همین خانومه اینقدر زیاد شده. با احترام به شما

کوروش کبیر

ممنون بابت تبریک همیشه موفق باشی. به امید شنیدن خبرای خوب برا شما در آینده نزدیک

حسن

با تشکر از مطالب خواندنیه وبلاگتون...می‌خواستم ازتون بپرسم آیا مرحلهٔ چک کردن محل کار جزو مراحل اسسمنت هستش یا یک پروسهٔ جدا برای خودش داره؟ در واقعه می‌خوام بدونم چک کردن محل کار در کجای پروسهٔ مهاجرت به استرالیا قرار میگیره؟....با تشکر فراوان.

سحر

سلام ممنون از راهنمایی های با ارزشتون من هم به خاطر اینکه اداره دولتی فقط میگه این شخص از این تاریخ تا این تاریخ این جا کارکرده و قابلیتها و پروژه ها رو تو سابقه کار تایید نمیکنه مجبور شدم از دو جای دیگه سابقه کار ارائه بدم حالا میخوام بدونم میشه بعد از اسس برای دیاک سابقه اصلی خودم رو بفرستم یا اینکه این دو سازمان به هم مربوطند و ازم ایراد می گیرند؟

NetAdmin

سلام من تو شرکت نفت کار میکنم.5سال از این شرکت سابقه کار تمام وقت دارم و دوسال و نیم هم از جای دیگه. کMCSE دارم و الان در قسمت آموزش شرکت کارهای IT وشبکه ها رو انجام میدم اما میخوام برای اینکه جای ابهام نمونه نامه سابقه کارم رو از واحد IT بگیرم. به نظر شما کسایی که برای چک محل کار میان قرارداد رو هم چک میکنن؟شنیدم اکثرا روزای پنجشنبه برای اینکار میان و ماهم تعطیلیم! تکلیف چیست؟ سایتتون خیلی مفیده! مرسی

داوود

سلام ممنون از وبلاگ مفيدتون ميخواستم بدونم چك محل كار در همه شهر ها انجام ميشه يا فقط مال تهرانه؟ يعني اينا انقدر بيكارن كه پا ميشن دونه به دونه ميان به محل كار همه ما سر ميزنن؟