دلایل مهاجرت

مطلب علی رو خوندم و به فکرم رسید منم در مورد دلایل مهاجرت بنویسم. هرکسی ممکنه دلایل خاص خودش رو واسه مهاجرت داشته باشه و من هم دلایل مختلفی واسه این کار دارم. اما به نظرم قبل از هرچیز شخص باید توانایی زندگی تو یه کشور بیگانه رو داشته باشه. من شخصاً زندگی تو یه جامعه چند ملیتی رو دوست دارم و همونطور که قبلاً گفتم از سال ها پیش این یکی از هدفام بود و به همین دلیل امیدوارم  که بهش برسم. البته خب هدف های دیگه ای هم هستش، اما به نظرم قبول این واقعیت که شروع یه زندگی جدید تو یه کشور جدید کار راحتی نیست و آگاهی و پذیرش تمامی واقعیات های مهاجرت می تونه منجر به یه مهاجرت موفق بشه  و بازهم  معتقدم مهاجرت تنها به دلایل اقتصادی و سیاسی در شرایطی که شخص مشکلی در ادامه حضور در ایران نداره، نمی تونه دلیلی مناسب واسه مهاجرت باشه.

به این نکته هم معتقدم که نباید از روی احساسات تصمیم گرفت و جوگیر شد. سال قبل همین موقع یکی از دوستام گفت می خوام برم استرالیا و بهم بگو راهش چیه و چطور اقدام کنم. اتفاقاً این دوستم رو از طریق دوست مهاجر برگشته به وطنچشمک شناختم و همون موقع فهمیدم که همکارش تو شرکت هم می خواد بره. اطلاعات مورد نیاز رو بهش انتقال دادم و تا بیاد مدارکش رو آماده کنه، اون دوستم خرداد ماه برگشت و این یکی و بعدش همکارش هم از رفتن منصرف شد. این نمونه ای بود واسه کسایی که دچار تب مهاجرت می شن و اینم اصلاً خوب نیست.

بارها با این سوال مواجه شدم که مهاجرت خوبه یا بد. منم هربار گفتم که بستگی به شرایط شخص، اهدافش و انگیزه هاش داره و همونقدر که ممکنه واسه یکی خیلی خوب باشه، ممکنه واسه یکی دیگه تجربه بسیار بدی باشه. و به این جمله علی هم واقعاً معتقدم که تمامی خانواده باید در این زمینه هم فکر و مصمم باشن. چون بعداً و وقتی شخص عملاً وارد محیط جدید شد و آمادگی رویارویی با واقعیت ها رو نداشت، با تجربه بسیار نارحت کننده ای ممکنه روبرو بشه.

یکی از دوستان همیشه می گفت که باید دنبال نمره ٢٠ باشی تا ١٨ بگیری. من معتقدم که باید همیشه آدم باید به ایده آل فکر کنه تا هرچه می تونه به اون ایده آل نزدیک بشه، اما نیابد خیالبافی کرد و تصور کرد همین که برسیم اونجا واسمون فرش قرمز پهن می کنن و مثلاً می شیم مدیر و همه کاره یه شرکت بزرگ. به نظرم با داشتن این هدف که باید به اهداف عالی رسید، واقع گرا بود و برای رسیده به اون اهداف برنامه ریزی کرد. مثل گرفتم یکی دو تا مدرک بین المللی، افزایش سطح دانش علمی و ارتقای سطح زبان. همین کاری که منم دارم می کنم.

در پایان لازم می دونم بگم که اینا نظرات و برداشت های شخصیه منه، کسی که هنوز عملاً مهاجرت نکرده و شاید نشه پیش بینی کرد که نهایتاً من جزو مهاجران موفق خواهم بود یا نه. اما امیدوارم که موفق بشم.

/ 3 نظر / 46 بازدید
علی ( مهاجرت نامه )

سلام محمد جان مطمئن هستم با دوراندیشی که شما داری، حتما بر مشکلات فائق خواهی آمد. موفق باشی

miuzen

این سوال، سوالی‌ه که خیلی باید روش فکر کرد؛ چرا که اگه بهونه‌ی خوبی برای مهاجرت نداشته باشیم هرگز نمی‌تونیم سختی‌های این راه رو تحمل کنیم.

کوروش کبیر

قوي بودن هدف هميشه انسان رو در راه غلبه بر موانع پيش رو كمك مي‌كنه. اصلي ترين دليل انگيزه هستش و اعتقاد به اون. هرچقدر قوي تر باشه سختيها هم راحتتر سپري مي‌شن. من هم اميدوارم و مطمئنم كه موفق مي شي