مشکل بزرگ پرونده

پست قبلی که دقایقی بعد از دیدن نامه کیس آفیسر نوشته شد رو تو شرایط روحی بسیار خوبی نوشتم. خوشحال از اینکه بعد از نزدیک به 5 سال بلاتکلیفی، کیس آفیسردار شدم. این خوشحالی فقط 24 ساعت دوام داشت و من یکبار دیگه فهمیدم مرز بین خوشحالی و ناراحتی گاهی اوقات خیلی باریکه.

موضوع از اینجا شروع شد که تو نامه اول، کیس آفیسر فقط درخواست مدارک کافی برای دریافت 5 امتیاز زبان فارسی کرده بود و متاسفانه اینقدر خوشحال شده بودم که چند سطر پایین تر رو خوب نخوندم و اون لحظه فکر کردم از این توضیحات کلی پای نامه هاست. یه ایمیل به کیس آفیسر زدم و گفتم اگه منظورش نامه از دانشگاه است اون رو قبلاً تو سایت آپلود کردم و اگه می خواد دوباره بفرستم. اون روز با خوشحالی گذشت و فردا صبح که ایمیل دوم کیس آفیسر در جواب ایمیل من اومد، ورق برگشت.

تو جواب من نوشت که مدارکت کامل هستش و مشکلی نداره به شرطی که بتونی ثابت کنی مدرک دانشگاهیت معادل یه لیسانس استرالیایی ارزیابی می شه، وگرنه 5 امتیاز زبان فارسی رو نمی گیری. واسه من که با اون 5 امتیاز، امتیازم به 120 رسیده، یعنی رفیوز شدن پرونده به خاطر کسر 5 امتیاز. شوک بزرگی بود، اولش که بهت زده بودم، اما یه خورده که به خودم اومدم سعی کردم دوباره ایمیل رو با دقت بخونم. متاسفانه از دید کیس آفیسر من، مدرک دانشگاهیم Associate محسوب می شه و نه معادل یک Australian Bachelor. این رو هم اضافه کنم که مدرک من مهندسی الکترونیک از دانشگاه آزاد لاهیجانه. البته بماند که من جزو سری دوم نظام جدید بودم و با رتبه 1847 تو کنکور سراسری که البته با توجه به شاگرد اول بودن تو مدرسه و رتبه 10 تو آزمون پیش دانشگاهی، رتبه خوبی نبود، مهندسی شیمی زاهدان قبول شدم که انتخاب 90 من بود که اونم نرفتم، چون 70 به بعد رو الکی پر کرده بودم. اما اگه اون سال با نظام جدیدی ها اون کارو نمی کردن، من از یه دانشگاه معتبر مدرکم رو گرفته بودم.  اما حالا دیگه مشکل با این حرفا حل نمی شه. می دونید که اونا لیستی از تمامی دانشگاه های کشورهای مختلف دارن و اونا رو تو گروه های مختلف رده بندی کردن.

خلاصه اینکه بعد اینکه مدرکم رو زیر سوال برد، پیشنهاد داد از VetAssess واسه Qualification Only اسس بگیر. اسم وت اسس رو شنیده بودم و تو ذهنم بود یه سری رشته ها رو اسس می کنه، اما چه ربطی به IT داره. متاسفانه کسی ظاهراً به چنین موردی برنخورده بود، به سایت وت اسس که رفتم بیشتر گیج شدم، سرویس های مختلفی داشت که بعد از مدتی فهمیدم دو تا سرویس به کار من میاد، Advisory Service که مدتی بود موقتاً غیر فعال شده بود و Points Test Advice که بعد از نامه نگاری با وت اسس مشخص شد دومی به کار من میاد.

این توضیحات شاید بعداً به درد کسی بخوره. چون برخلاف خیلی موضوعات دیگه اطلاعات زیادی در این مورد وجود نداشت، حتی تو مایگرنت هلپ. وت اسس سرویسی داره به نام Points Test Advice,Non-Vetassess Occoupations که واسه افرادی مثل منه که اسسشون و اصولاً رشته اشون ربطی به وت اسس نداره. اداره مهاجرت به وت اسس اختیار داده تا با استفاده از این سرویس مدارک دانشگاهی افراد رو ارزیابی کنه، یعنی فقط مدارک دانشگاهی و نه سابقه کار مرتبط با اون.( البته واسه رشته های خودش، سابقه کار رو هم بررسی می کنه) هزینه اش اگه به صورت آنلاین اپلای کنید 230 دلار استرالیاست که قرار شده با کارت اعتباری دوست خوبم علی پرداخت کنم. بعد از پرکردن یه سری اطلاعات به صورت آنلاین از جمله دوره های تحصیلی و پرداخت پول، مدارک لازم رو باید تو سایت آپلود کنم و اونا هم بعد از بررسی اعلام می کنن که مدرک دانشگاهی شخص در چه سطحی قرار داره.

موضوع اینه که این روش 50-50 است و شاید اون ها هم مدرک رو در سطح Bachelor ارزیابی نکنن. اگه من به این 5 امتیاز نیاز نداشتم مشکلی وجود نداشت و مشکل هم اینه که من واسه قبولی پرونده به این 5 امتیاز نیاز دارم. خلاصه اینکه تا 2 روز دیگه هزینه رو پرداخت می کنم و پرونده ام تو وت اسس به جریان میوفته. ( منتظر جواب ایمیلم از وت اسس هستم.) ضمناً یه سرویسی دارن به اسم Urgency Request بر خلاف تصور اولیه من رایگانه و بابتش پول اضافی نمی گیرن و این فرم رو اگه پر کنید و دلایل و مدارک کافی و قابل قبول داشته باشید، وت اسس پرونده تون رو به صورت ویژه تا زمانیکه تعیین می کنید بررسی می کنه. تو حالت عادی بین 8 تا 10 هفته بررسی مدارک زمان می بره و به دلیل تعداد زیاد پرونده های ارسالی به وت اسس طی ماه های اخیر این زمان واسه پرونده های خودشون به بالای 20 ماه هم می رسه. (Points Test Advice رو نمی دونم الان چقدر طول می کشه.)

من الان دو تا مشکل بزرگ دارم. اول اینکه وت اسس قبل از پایان مهلت تعیین شده توسط کیس آفیسر بررسی اش رو تموم کنه و مشکل دوم اینه که اگه نتیجه دلخواه نباشه، کار پیچیده تر می شه و طی صحبتی که با دامون داشتم، ممکنه بشه با استناد به یه سری موارد قانونی از کیس آفیسر وقت گرفت واسه آزمون ناتی که ممکنه موافقت نکنه. به همین دلیل امیدوارم از طریق وت اسس به نتیجه برسم. چون بعدش باید با مشکلات دیگه ای روبرو بشم مثل اینکه کیس آفیسر موافقت می کنه ناتی بدم؟ چقدر وقت می ده؟ همون بار اول می شه قبول شد؟ و خیلی چیزای دیگه. در مورد ناتی و هزینه هاش هم تحقیق کردم. فقط مونده به مرکز برگزاری آزمون تو تهران زنگ بزنم و ببینم آزمون بعدیشون چه تاریخیه.

از روز یکشنبه که ورق برگشت، فکرم مشغول شده. اینکه بعد از 5 سال ببینی از بلاتکلیفی دراومدی و دیگه مشکلات تمومه و تا هدفت فاصله زیادی نداری و یهو بعد از 24 ساعت بفهمی پرونده ات یه گیر گنده داره و ممکنه ریفیوز بشی، احساس اصلاً خوبی نیست، تا زمانیکه این مشکل هم حل نشه، حالم خوب نمی شه. البته به اینم فکر کردم که اگه پرونده ام ریفیوز بشه چکار کنم، چون من به این راحتی بیخیال این هدف نمی شم و دوباره شروع می کنم. اما شروع دوباره یعنی دوباره آیلتس و دوباره اسس و هزینه های جدید که حالا دیگه به جای 2105  دلار استرالیای اون موقع باید 6160 دلار بدم.

دوستان دعا کنید که این مشکل بزرگ حل بشه که اگه بشه واسم یه معجزه است.

/ 12 نظر / 168 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مانه

من هم دقیقا تو شرایط لب مرزی بودم اما راه حلش پیدا شد. برای شما هم راه حلش هست...

بیتا

واییی چقدر خوشال شدم اونروز. و الان چقدر ناراحت. منم از ازاد قزوین لیسانس گرفتم ولی فوق دیپلم شدم. هنوز نشد ایلتس بگیرم.... فوق لیسانس ارزش نداره؟ حالا چرا vet assess???

علی شهنازی

ـا حالا صبوری کردی و امیدوار و خوش بینم که مشکل حل می شه شاد و پیروز باشی

adele

salam. omidvaram in moshkel hal she,vaghean kheili bad shansie! nemidoonam tozihate man aslan toonest hich komaki kone ya na. rasti nemitoonin avaze natti, ye ielts e 2 bare bedin? be nazaram dar dastras tare.zemnan man khahare ali hastam[لبخند]

ساناز

محمد جان اونقدر ناراحت شدم که حد نداره.بخدا انگار پرونده خودمه...اونم بعد این همه سال... میخواستم دامون رو پیشنهاد بدم که دیدم خودت باهاش حرفیدی...امیدوارم هرچه زودتر مشکل حل بشه و بیای بازم خبرای خوب بدی.

آیدین جواهریان

[b]mohammad79[/b], خبر بسیار خوب برای متقاضیان مهاجرت تخصصی و سرمایه گذاری به استرالیا- فوریه 2014 از ابتدای فوریه 2014 ، AEI سازمان مرجع برای ارزیابی مدارک تحصیلی خارج از استرالیا ، لیست جدید و آپدیت شده دانشگاهها و موسسات مختلف ایران را اعلام کردند که خوشبختانه با تغییرات اساسی و بسیار مناسب همراه بوده است. در این سیستم جدید بجای 3 بخش قبلی فقط 2 بخش تعریف گردیده است و شرط معدلی هم دیگر ملاک نخواهد بود. خیلی از دانشگاههایی که قبلا در section 2 و یا section 3 قرار گرفته بودند با یک جهش قابل توجهی در section 1 لیست جدید قرار گرفته اند که به این معناست که مدرک تحصیلی افرادی که از این دانشگاهها فارغ التحصیل شده اند هم تراز مدارک استرالیایی خواهد بود مثلا مدرک لیسانس ازاین دانشگاهها که قبلا معادل فوق دیپلم محسوب میگردید و به جای 15 امتیاز فقط 10 امتیاز برای Qualification در نظر گرفته میشد و علاوه بر این در خیلی از رشته ها و حرفه های لیست مشاغل استرالیا که قبلا امکان ارزیابی با این مدارک فراهم نبود، از این به بعد علاوه بر گرفتن 15 امتیاز ، امکان ارزیابی را نیز خواهند داشت. اکثر دانشگاههای دولتی مانند دانشگاه

بیتا

یعنی این موضوع باز برای من که دانشگاه ازاد قزوین خوندم صدق نمیکنه؟ میشه دوباره بفرستم برای اسسمنت تا pe ارزیابی شم؟

ساناز

چه خبر محمد جان از پرونده ات؟

amin

دوست من نگران نباش بهترینها رو برات میخوام منم الان تو برزخی مثل تو ام مطمئن باش موفق میشی

marzi

چه خبرا ؟ کار شما حل شد؟!