اسسمنت از طریق ACS

سلام به همه دوستان و عذر خواهی بابت تاخیر چند هفته ای. به دلیل مشغله کاری هر وقت اومدم تمرکز کنم و چیزی بنویسم، یه کاری پیش اومد و نشد.

تو این پست می خوام در مورد اسسمنت از طریق ACS تجربیاتم رو بنویسم. اگرچه در این مورد شاید تو سایت ها و وبلاگ های دیگه بطور مفصل نوشته شده باشه، اما فکر کردم شاید تجریات شخصی من بتونه به بعضی از دوستان کمک کنه. به خصوص که تو کامنت ها و ایمیل ها خیلی با این موضوع برخورد کردم.

خب بریم سر اصل مطلب. همونطور که شاید خیلی هاتون بدونید بنده تجربه طولانی مدتی در زمینه انواع اسسمنت از طریق ACS دارم. نیشخند که شامل سه مورد درخواست بود و از سال ٨۵ شروع شد و بالاخره تو سال ٨٧ به نتیجه رسید و در ادامه به هر سه مورد دوباره اشاره مختصری می کنم.

١. تجربه اول- درخواست اسس

ارسال مدارک: خرداد ٨۵، درخواست دو گزارش پروژه و سابقه کار دقیق تر به تفکیک سمت ها و دوره های مختلف در تیر ٨۵. (که عدم دقت در تنظیم همین سابقه کار منجر به اسس منفی شد.)

ارسال نامه اسسمنت: آبان ٨۵

نتیجه: منفی

دلیل: عدم اسس بخشی از سابقه کار و کاهش سابقه کار به پایین تر از حد نصاب ۶ سال ( ۴ سال و ۴ ماه)

٢. تجربه دوم- درخواست اعتراض یا Appeal

ارسال مدارک: دی ماه ٨۵

ارسال نامه جوابیه: اسفند ٨۵

نتیجه: منفی

دلیل: در درخواست اعتراض به اسس نشدن بخش دوم سابقه کارم اشاره کردم و اینکه اگرچه حین تحصیل بود، اما با دلایل ثابت کردم که تمام وقت بود. چون فکر می کردم به همین دلیل رد شد. در جواب گفتن که رد شدن اون بخش از سابقه کار به دلیل همزمانی با تحصیل نبود، بلکه به این دلیل بود که ما او بخش از سابقه کار رو پایین تر از حد حرفه ای تشخیص دادیم و من تازه فهمیدم عجب اشتباهی کردم.ناراحت

٣. تجربه سوم- درخواست اسسمنت مجدد

ارسال مدارک: تیر ماه ٨٧

ارسال نامه اسسمنت: شهریور ٨٧

نتیجه: مثبت

این خلاصه ای بود از سه تجربه شخصی من در زمینه اسسمنت از طریق ACS. اما فکر می کنم لازمه یه سری نکاتی رو هم که ممکنه تو این مرحله به دوستان کمک کنه ذکر کنم. اول اینکه ACS درخواست ها رو به ۵ گروه تقسیم می کنه که شامل گروه های A تا E می شه.

گروه A شامل افرادی هستش که مدرک تحصیلیشون برابر با یک دوره لیسانس استرالیایی ارزیابی می شه و در رشته های کاملاً مرتبط با IT هستش و این افراد برای اسس نیاز به حداقل ۴ سال سابقه کار تمام وقت دارن.

گروه B شامل افرادی هستش که مدرک تحصیلیشون برابر با یک مدرک فوق دیپلم استرالیایی ارزیابی می شه و در رشته های کاملاً مرتبط با IT هستش و این افراد نیاز به حداقل ۶ سال سابقه کار تمان وقت دارن.

گروه C مربوط به افرادی هستش که مدت کمی قبل درخواست اسس، در رشته های مرتبط با IT و از یک دانشگاه استرالیایی فارغ التحصیل شده باشن و همانند افراد گروه A اسس می شن و اگه از فارغ التحصیلیشون بیش از ۶ ماه نگذشته باشه نیاز به ارایه سابقه کار هم ندارن.

گروه D و E شامل درخواست های به اصطلاح Unsuitable هستش که گروه D مربوط به درخواست هایی است که هیچ یک از شرایط ذکر شده در سه گروه اول رو ندارن و گروه E هم مربوط به درخواست های با نقص مدارک است که در مدت زمان تعیین شده اقدام به ارسال مدارک ننموده اند.

با این توضیحات حتماً متوجه شدید که کسانیکه از ایران اقدام می کنن یا تو گروه A اسس می شن یا B. ضمناً یه گروه دیگه هم وجود داره به نام RPL که شامل افرادی است که مدرک دانشگاهی ندارن و یا ارتباطی با IT نداره اما سابقه کار در زمینه IT دارن. این افراد باید حداقل ٨ سال سابقه کار تمام وقت ارائه بدن و ضمناً علاوه بر مدارک معمول باید دو گزارش پروژه طبق استانداردهای ACS بنویسن. اقدام از این طریق شامل شرایط خاصی هست که باید در تنظیم مدارک و سابقه کار در نظر گرفته بشه.

این نکته رو هم بگم که شما به عنوان درخواست کننده باید ببینید شرایطتتون چطوره تا مطابق با شرایط یا از طریق عادی اقدام کنید و یا RPL. در مورد اینکه چه رشته ها و دانشگاه هایی تو گروه A ارزیابی می شن هم هیچ لیست مشخصی ظاهراً وجود نداره. اما تا اونجایی که من شنیدم ارزیابی دانشگاه توسط سازمان دیگه ای تو استرالیا به نام AEI-NOOSR انجام می شه و تمامی موسسات اسس کننده از این سازمان به عنوان مرجع برای تصمیم گیری در مورد دانشگاه محل تحصیل متقاضی استفاده می کنن. همچنین از منابع مختلف شنیدم که این ارزیابی بستگی به معدل درج شده در مدرک متقاضی هم داره. تو دوستای من هم یه سری تو گروه A اسس شدن و یه سری تو B. یه چیز دیگه ای هم که شنیدم اینه که می گن ظاهراً جز یه سری از دانشگاه های برتر ایران، بقیه تو گروه B اسس می شن. بنابراین برای اینکه از اسس شدن مطمئن باشید، حتماً رو حداقل ۶ سال سابقه کار حساب کنید تا اگه تو گروه B اسس شدین در این مورد مشکلی نداشته باشین. در مورد پرونده من هم یکی از وکلا گفته بود که چون رشته ات الکترونیکه، تو گروه B اسس می شی و نه A. البته نمی دونم واقعاً اسس شدن من تو گروه B ربطی به این قضیه داشت یا نه.

نکته مهم دیگه اینکه سابقه کار پاره وفت نصف سابقه کار تمام وقت محاسبه می شه. یعنی طبق توضیحات ACS اگه مثلاً چهار سال سابقه کار تمام وقت و دو سال سابقه کار پاره وقت ارائه بدین، مجموع سابقه کارتون ۵ سال محاسبه می شه و دیگه اینکه تو سابقه کاری که ارائه می دین باید دوره های مختلف کاری با ذکر سمت، شرح وظایف و تعداد ساعات کار در هفته و ذکر تمام وقت و یا پاره وقت بودن اون مشخص بشه. بار اولی که به ACS سابقه کار دادم، چون فقط آخرین سمتم رو نوشته بودم و شرح وظایف مربوط به اون رو، از من سابقه کار دقیق خواستن. متاسفانه تو همین مرحله دچار اشتباه شدم و سابقه کارم رو به سه بخش تقسیم کردم که بخش اول که حدوداً ١ سال بود رو کارآموزی ذکر کردم. بخش دوم رو یه مرحله بالاتر و بخش سوم رو در حد حرفه ای. درواقع باید بخش دوم و سوم رو به هم می چسبوندم. و اگه اون موقع اسس شده بودم، احتمالاً الان استرالیا بودم.ناراحت چون تمامی دوستانی که با هم اون موقع اقدام کرده بودیم الان استرالیا هستن و فقط من موندم که با شرایط جدید احتمالاً باید تا ٢٠١٢ منتظر بمونم. البته ناراحت این موضوع نیستم، چون بهرحال گذشته و من نمی تونم تغییرش بدم. اما امیدوارم در ادامه راه با مشکلی روبرو نشم و بعد از این دوره طولانی انتظار، بهم ویزا بدن. امیدوارم تمامی دوستان هم در هر مرحله ای که هستن، بدون مشکل این دوره رو طی کنن و به هدفشون برسن.

/ 8 نظر / 223 بازدید
کوروش کبیر

تحسین به این همه پشتکار از پرونده چه خبر؟ خوش باشی

آتریسا

خیلی خوبه که جزییات رو اینقدر دقیق می نویسین، اونایی که اول راهن کلی دعاتون می کنن. امیدوارم ویزاتون در بهترین زمان ممکن بیاد[گل]

فرهاد

سلام محمد جان من یه سوالی برام پیش اومد این مطلبت رو خوندم مگه وقتی کسی رو اسس می کنن بهش امتیاز نمیدن؟ یعنی از 60 امتیاز رشته کامپیوتر مثلا 40 بدن و طرف بتونه امتیازاتش رو از جای دیگه اضافه کنه یا کلن بهش جواب منفی میدن؟

شیما

سلام، من فوق دیپلم کامپیوتر هستم (80سال)و مدرک MCSE (سال 83) دارم. 8 سال و نیم سابقه کار دارم . البته 3سال اول مدرک شبکه نداشتم ولی من چند تا درس امنیت شبکه و سکیوریتی هم گرفتم سال 80 که اینترنشنال نیستن. از آموزشگاه های تهران. آیا لازم هست که این مدارک رو هم براشون بفرستم؟ چون در رزومه به این مدارک اشاره میکنم. ممنونم اگه بهم جواب بدی .

ساسان

امیدوارم همیشه موفق باشیhsgh100@yayhoo.com

علی

سلام محمد جان مشکلی برام پیش آمده خیلی ممنون میشم کمک کنی. مدارک رو برا acs فرستادم تو كروه B ارزيابي شدم تو 8 سال سابقه 3 ماه كمتر ارزيابي شده تو جواب acs ادرسي براي ارسال اعتراض نيست چطور اعتراض كنم ؟ يعني نحوه و مسير درست اعتراض زدن رو نميىدونم و اينكه ايا بايد هزينه اي بدم؟ بعد اينكه به 2 صورت ميتونم اعتراض كنم يكي اينكه از زمان ارسال مدارك بيشتر از 3 ماه سابقه دارم و دوم اينكه سابقه بيمه اي كه نفرستاده بودم سابقه اي خيلي بيشتر از مقداري كه لازم دارم رو تاييد ميكنه يعني سوابقي كه نيمه وقت ارزيابي شده تو بيمه تمام وقته

آرش

متاسفانه اسس ما هم توسط وت اسس رد شد. نظر وکیل اینکه که یه ضرب بریم برای ری.اسس و و قت رو با اپیل طلف نکنیم. استنباطم از تجربه شما هم همین بود ... هر چند کیس با کیس فرق داره. با آروزی موفقیت

خالق بردی

سلام و خسته نباشین ... مدرک لیسانس برق توی کدوم گروه قرار میگیره ؟